AcasăEvenimentSportAUSTRALIAN OPEN – Irina Begu a pierdut calificarea în sferturile de finală

AUSTRALIAN OPEN – Irina Begu a pierdut calificarea în sferturile de finală

Irina Begu a fost invinsa duminica dimineata de Eugenie Bouchard in optimile de finala ale primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Canadianca s-a impus greu, in trei seturi, scor 6-1, 5-7, 6-2, la capatul unei partide ce a durat doua ore si 6 minute. Sportiva noastra, clasata pe locul 42 in ierarhia WTA, paraseste competitia de la Melbourne dupa un traseu formidabil si dupa o optime spectaculoasa disputata impotriva numarului 7 in clasamentul WTA.
Bouchard a inceput formidabil partida si si-a adjudecat primul set in mai putin de 30 de minute, lasand impresia ca va rezolva imediat socotelile. La fel de puternica a fost canadianca si in startul setului secund, numai ca Begu a avut o rabufnire de orgoliu si a intors incredibil scorul in favoarea ei, cu 5 game-uri castigate consecutiv.
S-a ajuns astfel la setul decisiv, unde Eugenie Bouchard a parut mai proaspata si s-a impus. Pentru prezenta in optimi, Irina va primi un cec in valoare de 123.000 de euro si 180 de puncte in clasamentul WTA.

Este cea mai bună performanţă a sa într-un turneu de Grand Slam. Era clar pentru toată lumea că românca pleca cu şansa a doua în faţa canadiencei Eugenie Bouchard, cap de serie nr.7, „copilul minune” al anului 2014 din tenisul feminin. Totuşi, ţinând cont de faptul că Begu a eliminat-o chiar în primul tur pe puternica jucătoare germană, Angelique Kerber, cap de serie nr.9 şi a jucat foarte bine în tururile II şi III, se estima un joc echilibrat între ea şi canadiancă. Aşa se pare că au gândit şi organizatorii, care au programat meciul pe Rod Laver Arena, în timp ce un alt joc care se anunţa sigur echilibrat a fost plasat pe Margaret Court Arena.

Din păcate aşteptările celor care sperau la o surpriză din partea româncei au fost spulberate chiar din momentul intrării în arenă. În timp ce canadiana era jovială, împărţea bezele suporterilor din tribună şi mai că-i venea să acorde deja autografe ştiind că va câştiga, Begu era albă la faţă, păşea timid spre banca de odihnă şi mai că nu tremura ca varga. Consecinţa: un neverosimil 9-1 pentru canadiancă după primele 10 game-uri. Pe teren a existat doar Bouchard, care fără să forţeze făcea punct după punct, şi nu oricum, ci după maxim două schimburi de mingi. Pe parcursul celor 9 game-uri pierdute, doar de două ori Begu a făcut 40 de puncte. Românca pe lângă faptul că nu i-a intrat ca lumea nicio lovitură, nici măcar nu s-a mişcat în teren, fiind „pasată” cu uşurinţă de adversară. Returul a fost catastrofal, iar pe serviciul al doilea a făcut foarte puţine puncte. De fapt aici a fost cheia primelor 10 game-uri.

În setul secund, la 3-0 pentru Bouchard, Begu începe să joace la fel cum a făcut-o în primele trei tururi şi în faţa unei Bouchard uluite – nu-şi dăde seama ce i se întâmplă – câştigă 5 seturi la rând, şi până în final îşi adujudecă setul cu 7-5. Din păcate, Begu începe catastrofal setul decisiv, pierde lejer primele două game-uri, urmează trei ghemuri relativ echilibrate, după care cedează definitiv şi pierde cu 2-6. Greu de spus dacă revenirea lui Bouchard din debutul setului 3 sau oboseala (Begu nu a avut pauză cu o zi înainte, ea jucând şi la dublu) au făcut ca românca să nu prea conteze în setul decisiv, când, returul nu a mai funcţionat aproape deloc şi punctele pe serviciul doi au fost foarte puţine.
In sferturi, Eugenie Bouchard o va intalni pe castigatoarea dintre Maria Sharapova si Peng Shuai.

Eugenie Bouchard a comentat victoria obtinuta duminica dimineata in fata Irinei Begu, in optimile de finala ale turneului de la Australian Open: ”Trebuie sa ma antrenez mai mult. Am inceput foarte bine si am dorit sa-mi pastrez ritmul, dar ea a venit cu lovituri bune si m-a scos din ritm. M-am dus la vestiar, m-am uitat in oglinda si mi-am zis ca trebuie sa ma trezesc. M-au ajutat si suporterii in setul decisiv”, a spus canadianca.