AcasăEvenimentSportAU SPĂLAT RUȘINEA - România a învins Rusia în deplasare în Rugby...

AU SPĂLAT RUȘINEA – România a învins Rusia în deplasare în Rugby Europe Championship

AU SPĂLAT RUȘINEA Naţionala României a învins reprezentativa Rusiei cu scorul de 30-10 (14-0) într-un meci contând pentru etapa a treia din Rugby Europe Championship (REC), disputat sâmbătă pe stadionul ”Central” din Soci.

Tricolorii și-au luat, astfel, revanșa, după umilința cu Germania, când au fost învinși cu 38-41.

Punctele tricolorilor au venit prin eseurile reuşite de Ionuţ Badiu (‘9), Mădălin Lemnaru (’26), Viorel Lucaci (’69) şi Jody Rose (’80), primele două transformate de Florin Vlaicu, şi fructificarea a două lovituri de pedeapsă, prin Valentin Calafeteanu (’46, ’49). Gazdele au punctat prin Vasili Artemiev (’42, l.p.), Valeri Morozov (eseu, transformat, ’79).

Miza întâlnirii şi-a pus din plin amprenta pe aspectul jocului, echipele angajându-se într-o luptă surdă, motiv pentru care şi greşelile de ambele părţi au fost destul de dese. În minutul 9, Ionuţ Badiu a profitat de o eroare a defensivei gazdelor, care a bâlbâit un balon lângă propriile buturi, reuşind primul eseu al tricolorilor, transformat cu siguranţă de Vlaicu.

Ruşii s-au aruncat în atac dar n-au reuşit să-şi impună jocul, acţiunile lor fiind stopate de apărarea noastră. În plus, gazdele nu au reuşit să stăpânească balonul în jocul la mână, pierzând deseori mingea în fazele de atac.

În schimb tuşa românilor a avut mult de suferit pe tot parcursul confruntării, repunerile ”stejarului” Otar Turaşvili fiind pierdute în repetate rânduri.

Mădălin Lemnaru a reuşit al doilea eseu al primului mitan, transformat de Vlaicu, după ce a urmărit foarte bine un balon degajat Valentin Calafeteanu.

Prima repriză s-a încheiat în nota de dominare a gazdelor, care au fost foarte aproape de a izbuti un eseu, însă atacul prelungit al ”urşilor” nu a avut rezultat concret pe tabela de marcaj.

În partea a doua a meciului, după fructificarea de către gazde, chiar în minutul 42, a unei lovituri de pedeapsă, prin Vasili Artemiev, Calafeteanu a reuşit, la rândul său, concretizarea a două lovituri de penalitate, în minutele 46 şi 49.

Viorel Lucaci a reuşit cel de-al treilea eseu al tricolorilor, în minutul 69, deşi naţionala antrenată de Lynn Howells era în inferioritate numerică după ce Jody Rose a văzut un cartonaş galben, Calafeteanu ratând însă transformarea.

A venit apoi eseul ruşilor reuşit de Valeri Morozov, în minutul 79, transformat, pentru ca scorul final al meciului, 30-10, să fie stabilit prin încercarea lui Jody Rose, din minutele de prelungire, ”Stejarii” adjudecându-şi astfel şi punctul bonus ofensiv.

ECHIPELE:

Rusia – 1. Andrei Polivalov, 2. Valeri Ţnobiladze, 3. Innocent Zîkov, 4. Bogdan Fedotko, 5. Evgheni Elghin, 6. Victor Gresev, 7. Paul Butenko, 8. Anton Rudoi, 9. Aleksei Şcerban, 10. Ramil Gaisin, 11. Denis Simplikevici, 12. Dmitri Gherasimov, 13. Vasili Artemiev (cpt.), 14. Igor Galinovski, 15. Iuri Kuşnarev
Rezerve: 16. Nazir Gasanov, 17. Valeri Morozov, 18. Azamat Bitiev, 19. Dmitri Krotov, 20. Andrei Temnov, 21. Konstantin Uzunov, 22. Aleksei Mihalţov, 23. Igor Kuraşov.

România – 1. Ionuţ Badiu, 2. Otar Turaşvili, 3. Alexandru Ţăruş, 4. Marius Antonescu, 5. Johann Van Heerden, 6. Viorel Lucaci, 7. Mihai Macovei (cpt), 8. Andrei Gorcioaia, 9. Vali Calafeteanu, 10. Florin Vlaicu, 11.Mădălin Lemnaru, 12. Sione Fakaosilea, 13. Jack Umaga, 14. Ionuţ Dumitru, 15. Cătălin Fercu
Rezerve: 16. Marian Căpăţână, 17. Constantin Pristaviţă, 18. Andrei Gordaş, 19. Vali Popârlan, 20. Ionuţ Mureşan, 21. Florin Surugiu, 22. Jody Rose, 23. Stephen Shennan.

Arbitri: Sean Gallagher (Irlanda)- Joy Neville (Irlanda), Karol Collins (Irlanda).