AcasăEvenimentSportAu scăpat de o grijă! Domița Chiajna le-a fost fatală steliștilor! ...

Au scăpat de o grijă! Domița Chiajna le-a fost fatală steliștilor! Adio, Cupa României!

Steaua Bucureşti a fost eliminată de Concordia Chiajna din optimile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, pe terenul ilfovenilor.
Aflată pe primul loc în campionat Steaua s-a arătat interesată pentru prima dată în ultimii ani mai mult și de Cupa României, competiție care nu a trezit atenția până acum steliștilor. Cu toate ca înainte de meci steliștii anunțaseră că vor alinia în fața Chiajnei mai mult rezerve, Reghecampf nu a renunțat la jucătorii puternici din acest sezon.
Mihai Costea a fost unul dintre actorii principali ai primei reprize, stelistul, afalat în mare formă și în campionat, având câteva acțiuni extrem de periculoase de atac. Niță însă s-a opus excelent și a reușit să țină tabela intactă până la pauză.
La revenirea de la vestiare, Reghecampf a întărit ofensiva prin introducerea lui Tănase și Chipciu în locul lui Popa și Prepeliță. Însă chiar dacă aceste mutări trebuiau să anime și mai mult compartimentul de atac al roș-albaștrilor, lucrurile n-au arătat deloc așa.
Steliștii s-au regăsit cu greu în joc, au arătat dificultăți la construcție și lentoare în acțiuni, în timp ce Concordia scotea tot mai mult capul în atac. Stanca a fost pus la încercare de câteva ori, dar portarul Stelei a intervenit oportun.
Steaua a forțat spre finalul reprizei a doua, însă fără prea mult succes. Nici în minutul 90 n-au avut noroc să înscrie steliștii, la foarfeca spectaculoasă a lui Tibi Bălan, Florin Nița fiind din nou salvator.

Mai mult, odata cu scurgerea minutelor, stelistii au obosit, faimoasa lor conditie fizica fiind doar un mit la Chiajna. In acelasi timp, echipa lui Ilie Stan a aratat ca poate face fata, macar din punct de vedere fizic, oricarui adversar, elevii lui alergand doua ore fara oprire.

Cele două echipe au fost la egalitate, 0-0, după prelungiri (120 de minute de joc), iar la penalty-uri, steliştii Chipciu şi Tănase au executat lamentabil, iar portarul Florin Niţă a respins şuturile lor. De la Concordia nu a ratat decât Damian, astfel că echipa din Chiajna s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei. Silviu Pană, Ispir, Belu şi Zuluf au transformat pentru Concordia, iar Nikolic, Pîrvulescu şi L. Filip pentru Steaua.
Acest succes poate fi considerat şi o revanşă a antrenorului Ilie Stan, de la Concordia, demis sezonul trecut de la Steaua.
Un moment inedit s-a petrecut în min. 101 al partidei, când arbitrul l-a eliminat pe Tibi Bălan (Steaua) pentru al doilea cartonaş galben, dar apoi a revenit asupra deciziei după ce a constatat că mijlocaşul primise de fapt primul cartonaş. Steaua a dominat meciul şi a ratat numeroase ocazii de gol, mai ales în prima repriză.
Florin Niță, portarul echipei Concordia Chiajna, a airmat că nici prin gând nu-i trecea că poate deveni erou împotriva Stelei.
Sincer, nu mi-am imaginat aşa ceva. Am strâns rândurile, am vorbit mult şi ne-a ieşit. Chiajna tratează orice meci cu foarte mare seriozitate. În fotbal, orice este posibil, este loterie la penalty-uri. Pentru mine, asta este cea mai mare realizare din cariera mea de fotbalist”, a declarat Florin Niţă.

Becali, reacție ciobănească

Gigi Becali a anunțat, după eliminarea Stelei din Cupa României, că va da afară patru jucători de la echipă.
„Nu poți să joci fotbal cu Filip, cu Dumitraș, Rocha și Bălan. Toți patru vor pleca în iarnă. Nu mă deranjează că am fost eliminați. Era bine să luăm și Cupa, dar dacă n-am luat-o… Cupa nu era obiectiv primordial, de asta am și băgat rezervele”, a spus Gigi Becali la gsptv.

„Dumitraș e depășit defenitiv. Filip e doar de echipe mici, e prea lent. Rocha era clar că nu o să mai joace. Bălan a mai sclipit, dar doarme pe teren, dansează”, a mai spus Becali.

Concordia Chiajna: Fl. Niţă – Belu, Fl. Ilie, Ghionea, Bambara – Leca – Popovici (Zuluf ’89), S. Pană, Ispir, Serediuc (Damian Georgian ‘112) – Welington (Creţu ’62). Antrenor: Ilie Stan

Steaua: Stanca – Dumitraş, Martinovic, Gardoş, Pîrvulescu – Filip, Prepeliţă (Tănase ’46) – Adi Popa (Chipciu ’46), Bălan, M. Costea (Nikolici ’80) – Rocha. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Cartonaşe galbene: Bambara ’64, Ispir ’90+2, Pană ’95 / Prepeliţă ‘8, Gardoş ‘9, Tănase ’61, Pîrvulescu ’66, Filip ’83, Bălan ‘101

Meciul a fost arbitrat de Marian Balaci, ajutat de Aurel Oniţă şi Florin Păunescu. Rezervă a fost Ionuţ Iugulescu. Observatori au fost Cornel Sorescu şi Paul Cazan. La meci au fost prezenţi circa 3.000 de spectatori.