AcasăEvenimentSportAȘA MAI MERGE – Știința Explorării Baia Mare a învins campioana României

AȘA MAI MERGE – Știința Explorării Baia Mare a învins campioana României

Seria meciurilor dificile pentru Știința Explorări din acest început de campionat a continuat sâmbătă în sala polivalentă ”Lascăr Pană”. După ce în etapa precedentă au jucat cu Arcada Galați, băimărenii au întâlnit în etapa a 5-a formația campioană Tomis Constanța, pentru ca în runda următoare să se deplaseze la Zalău, pentru meciul cu vicecampioana României.   Victorie de prestigiu obținută de Știința Explorări în fața campioanei Tomis Constanța, care confirmă faptul că în acest sezon băimărenii vor avea un cuvânt de spus în lupta pentru primele locuri ale clasamentului.

Gazdele au început meciul foarte crispat și au pierdut primul set la limită, deși oaspeții au dominat uneori autoritar jocul. Cu tânărul Csaba Nagy în teren, în locul lui Igor Didorciuc, care astăzi n-a fost în apele lui, gazdele au câștigat clar setul doi cu 25-16. Campionii și-au revenit rapid, adjudecându-și setul 3 cu 25-18.

Dirijați foarte bine în teren de căpitanul Florin Bălhăceanu, băimărenii n-au renunțat la luptă și au întors soarta partidei, impunându-se la limită în seturile 4 și 5 cu 25-23 și 15-13. Punctul victoriei, care a adus foarte multă bucurie în teren, dar și în tribune, a fost realizat de ungurul Zoltan Kovacs cu un atac necruțător.

Știința Explorări Baia Mare – Tomis Constanța 3-2 (-23, 16, -18, 23, 13)

Explorări: Toth, Cherbeleață 16p, Bălhăceanu 18p, Didorciuc 3p, Coasă 7p, Kovacs 6p, Barbosa (libero). Au mai jucat: Nagy 6p, Râpeanu și Socaciu. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Tomis: Mitev, Pavel 15p, Gotch 12p, Ananiev 18p, Stancu 5p, Laza 6p, Skundric (libero). Au mai jucat: Muscina, Mihălescu și Ragin 2p. Antrenori: Martin Stoev și Radu Began.

Au arbitrat: Tudor Pop și Mircea Rus (Cluj Napoca). Observator FRV: Gheorghiță Mitrașca (Zalău).