AcasăEvenimentSportAȘA MAI MERGE - Știința Explorării a reușit două victorii în trei...

AȘA MAI MERGE – Știința Explorării a reușit două victorii în trei zile

Șase victorii a acumulat Știința Explorării în cele șapte etape care s-au disputat din turul campionatului 2015-2016. Trebuie să recunoaștem că băimărenii au unul dintre cele mai bune parcursuri din ultimii ani.

Miercuri, în cadrul etapei cu numărul șase, băimărenii au jucat la Cluj Napoca împotriva Universității, în fața căreia a câștigat fără emoții.  Cu excepția setului secund, băimărenii s-au impus categoric și și-au adaugat încă trei puncte în clasament.

Marius Botea antrenor principal (Știința Explorări) : Chiar dacă în setul secund ne-am făcut singuri viața grea, ne-am revenit la timp și ne-am atins obiectivul fixat pentru acest meci, o victorie de trei puncte. Acesta este cel mai important lucru pentru noi acum.

Universitatea Cluj Napoca – Știința Explorări Baia Mare 0-3 (-11, -23, -17)

Universitatea: Kecskemeti, Briscan 15p, Ciupe 8p, Badea 8p, A. Pop 7p, Păștean 4p, Popovici (libero). Au mai jucat: Silași 1p, Filpi, Negrean și Magdaș. Antrenori: Dragan Svetozarevic și Romeo Lotei.

Explorări: Râpeanu 4p, Cherbeleață 11p, Bălhăceanu 13p, Didorciuc 11p, Kovacs 7p, Coasă 7p, Barbosa (libero). Au mai jucat: Toth și Socaciu. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Nicolae Sârb (Zalău) și Bogdan Bărdășan (Târgu Mureș). Observator FRV: Dan Negroiu (Timișoara).

Sâmbătă seara, de la ora 18, în polivalenta băimăreană a venit cealaltă reprezentantă a județului Cluj, Unirea Dej. Spre deosebire de studenții clujeni, voleibaliștii dejeni au opus o rezistență mai consistentă, reușind să câștige setul al doilea. Apoi lucrurile au revenit la normalitate și băimărenii au câștigat cu 3-1 (25-21), (20-25), (25-14), (25-22).

A fost înregistrată astfel a șasea victorie și viitorul sună bine pentru jucătorii și tehnicienii băimăreni. Cele trei puncte obținute sâmbătă au fost însă extrem de muncite, o confirmare a faptului că duelurile cu Unirea Dej sunt întotdeauna dificile.

După un prim set câștigat de gazde grație unui final mai bun, Unirea a speculat erorile din tabăra băimăreană și a egalat la seturi. În actul trei, băimărenii au avut un blocaj impenetrabil, iar în atac au fost de neoprit, scorul scutindu-ne de alte comentarii. Setul 4 a fost din nou echilibrat, dar în final, Știința Explorări s-a impus, adăugându-și încă trei puncte prețioase în calasament.

În etapa viitoare Explorări are un examen dificil în deplasare cu CSVM Zalău.

Explorări: Râpeanu 2p, Cherbeleață 22p, Bălhăceanu 14p, Didorciuc 19p, Coasă 9p, Kovacs 8p, Barbosa (libero). A mai jucat: Toth 4p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Unirea Dej: Dascălu 4p, Rocamora 15p, Dincă 7p, Veslinovic 20p, Mocanu 7p, Fuzesi 6p, Gavriș (libero). Au mai jucat: Gemănariu, Rus și Crișan. Antrenori: Aurel Macarie și Tiberiu Szilaghi.

Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploiești) și Nicolae Sârb (Zalău). Observator FRV: Vasile Dușa (Zalău).