AcasăEvenimentSportAȘA-I ÎN FOTBAL - Real Madrid eliminată de un jucător crescut în...

AȘA-I ÎN FOTBAL – Real Madrid eliminată de un jucător crescut în propria ogradă!

Juventus Torino s-a calificat în finala Ligii Campionilor ce va avea loc pe 6 iunie la Berlin între echipa italiană şi FC Barcelona. Real Madrid şi Juventus Torino au încheiat la egalitate, scor 1-1, partida de pe „Santiago Bernabeu”, la o săptămână după ce italienii câştigaseră acasă cu 2-1. Madrilenilor le era suficient un 1-0 şi golul a venit la mijlocul primei reprize. James Rodriguez a fost faultat de Chiellini, iar Cristiano Ronaldo a marcat de la 11 metri în minutul 23.
„Albii” au dominat total prima repriză şi se părea că nimic nu le poate sta în cale. În repriza a doua, Juve a dat semne de viaţă şi, după câteva minute de presiune, a dat şi golul calificării. Alvaro Morata, fotbalistul crescut de Real Madrid, l-a învins pe Casillas cu un şut din interiorul careului şi a rezolvat ecuaţia calificării în minutul 57. Marchisio putea rispi de tot emoţiile, dar Casillas i-a refuzat golul în minutul 70. Şansa intrării în prelungirii a meciului a mai avut-o Gareth Bale, dar galezul nu a găsit golul în trei situaţii bune.
S-a încheiat 1-1, scor la care Juventus şi-a luat biletul de Berlin. Torino revine după 12 ani în finala Ligii Campionilor. În 2003, torinezii erau învinşi în ultimul act de AC Milan la loviturile de departajare. „Bătrâna Doamnă” are două Ligi (Cupe) ale Campionilor în palmares, câştigate în 1985 şi 1996.
Juventus Torino şi FC Barcelona vor juca în finala Ligii Campionilor pe 6 iunie la Berlin. Alvaro Morata, fotbalist crescut de Real Madrid, a dat 10 goluri pentru „galactici” în 37 de meciuri înainte de a fi cumpărat cu 20 de milioane de euro de Juventus.