AcasăEvenimentSportAmicalele de sâmbătă. VIDEO: Turcii au umilit Portugalia lui Cristiano Ronaldo

Amicalele de sâmbătă. VIDEO: Turcii au umilit Portugalia lui Cristiano Ronaldo

Echipa naţională a Portugaliei a pierdut aseară, la Lisabona, în faţa Turciei, scor 1-3, în ultima partidă de pregătire de dinaintea turneului final Euro 2012.
Cristiano Ronaldo, cel mai bun jucător european al momentului, a ratat un penalty în eşecul formaţiei lusitane, care va debuta în faţa Germaniei la Euro. Eroul turcilor a fost Umut Bulut, care a reuşit o „dublă”, în timp ce pentru portughezi a înscris Nani. Pepe a marcat în propria poartă în ultimele minute, iar oamenii lui Paulo Bento pornesc cu moralul la pământ spre Polonia şi Ucraina.

Anglia a câştigat cu 1-0 în faţa Belgiei, scor 1-0, după o reuşită a lui Danny Welbeck, în timp ce Croaţia a încheiat la egalitate, 1-1, duelul cu Norvegia. Eduardo a deschis scorul pentru ex-iugoslavi, iar Tarik Elyounoussi a egalat pentru nordici, în ultimul minut al prelungirilor.

Polonia a spulberat Andorra, scor 4-0, şi pare pregătită pentru partida de debut cu Grecia, în timp ce Olanda a marcat de şase ori în poarta Irlandei de Nord, la Amsterdam. Robin Van Persie şi Ibrahim Afellay au reuşit câte o „dublă”.