AcasăEvenimentSportAL ȘAPTELEA VAL – HCM Baia Mare a câștigat și la Rm....

AL ȘAPTELEA VAL – HCM Baia Mare a câștigat și la Rm. Vâlcea, revenind pe primul loc în clasament

HCM Baia Mare a câştigat duminică cu 33-24 (17-10) partida cu HCM Rm. Vâlcea, desfăşurată în deplasare. Vicecampioana HCM Baia Mare a ajuns la şapte victorii din şapte meciuri în Liga Națională.

La Râmnicu Vâlcea, experimentatele Valentina Ardean Elisei și Ada Nechita au fost fără greșeală în prima repriză. Cele două extreme au înscris 11 goluri împreună şi Baia Mare conducea la pauză cu 17-10.

Echipa antrenată de Aurelian Roşca și Ioan Băban nu a mai forţat în actul secund. Chiar şi aşa, s-a impus la o diferență de 9 goluri, iar acum este în cea mai bună formă înainte de a primi vizita Coronei Braşov.

De remarcat faptul că formaţia maramureşeană a avut în echipă nu mai puţin de 6 handbaliste care au jucat în trecut la defuncta Oltchim Rm. Vâlcea: Adriana Nechita, Valentina Ardean, Allison Pineau, Melinda Geiger, Patricia Vizitiu şi Gabriella Szucs.

Sub contract cu Oltchim a fost şi Luciana Marin, dar nu a apucat să joace niciun minut, iar din lotul formaţiei din Baia Mare mai face parte şi Paula Ungureanu.

În urma acestui rezultat, HCM Baia Mare a urcat pe locul 1, cel puţin până la desfăşurarea partidei Corona Braşov – CSM Bucureşti.