AcasăEvenimentSportADIO LIGA CAMPIONILOR - Steaua a fost scoasă din competiție de Manchester...

ADIO LIGA CAMPIONILOR – Steaua a fost scoasă din competiție de Manchester City

ADIO LIGA CAMPIONILOR Steaua București a fost eliminată de echipa engleză Manchester City cu scorul general de 0-6, după ce a fost învinsă, 0-1, în meciul desfășurat miercuri, pe „Etihad Stadium”, în manșa a doua a play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal.

Unicul gol a fost marcat de Fabian Delph în minutul 56. Calificarea a fost decisă în prima manșă, câștigată cu 5-0 de Manchester City pe Arena Națională din București.

Echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf va juca în această toamnă în grupele Europa League.

Steaua a început fără cel mai valoros jucător al său, Nicolae Stanciu, lăsat pe banca de rezerve, la fel ca Adrian Popa și portarul Florin Niță, cel mai bun fotbalist al echipei bucureștene în tur.

Antrenorul lui City, Pep Guardiola, a menajat mai mulți fotbaliști, printre care Sergio Aguero, autor al unei triple în tur, meci în care atacantul argentinian a ratat și două penalty-uri. Joe Hart a fost în poarta „cetățenilor” pentru prima oară în acest sezon, le fiind aproape de un transfer, potrivit presei britanice.

Steaua s-a închis bine, apărându-se aproape de careul său, și a fost destul de rar pusă în pericol de un adversar care nu a forțat, în condițiile rezultatului din tur.

Într-o primă repriză plictisitoare, City nu a amintit deloc de evoluția strălucitoare din tur. Gazdele au avut o ocazie bună în minutul 25, când Cojocaru a apărat reluarea lui Nolito.
La opt minute după pauză, Reghecampf i-a trimis în teren pe Stanciu și Popa, care nu au reușit să iasă prea mult în evidență.

Cojocaru și-a salvat echipa în minutul 55, în fața lui Delph, într-o perioadă în care City a accelerat.

Același Delph a deschis scorul în minutul 56, cu o lovitură de cap din careul mic, după o acțiune cursivă.

În minutul 70, Stanciu a trimis bine din lovitură liberă, dar Hart a respins. La cornerul ce a rezultat, a fost rândul lui Tudorie să fie periculos, Hart intervenind însă din nou.

La finalul meciului, singurul motiv satisfacție de miercuri pentru vicecampioana României este diferența mică pe tabela de marcaj.

Eliminată din Liga Campionilor, Steaua va juca în grupele Europa League, urmând să-și afle vineri adversarele.

Manchester City — Steaua București 1-0 (0-0)
A marcat: Fabian Delph (56)
Manchester, „Etihad Stadium”
Liga Campionilor — play-off (retur)

Manchester City: 1. Joe Hart (căpitan) — 50. Pablo Maffeo, 24. John Stones (53. Tosin Adarabioyo, 60), 11. Aleksandar Kolarov, 22. Gael Clichy — 42. Yaya Toure, 6. Fernando, 18. Fabian Delph — 15. Jesus Navas, 9. Nolito (69. Jose Tasende, 60), 72. Kelechi Iheanacho (25. Fernandinho, 76). Antrenor: Pep Guardiola.
Rezerve neutilizate: 54. Angus Gunn — 7. Raheem Sterling, 10. Sergio Aguero, 21. David Silva.

Steaua București: 12. Valentin Cojocaru — 19. Adnan Aganovic (10. Nicolae Stanciu, 53), 4. Gabriel Tamaș, 3. Bogdan Mitrea, 15. Marko Momcilovic — 55. Alexandru Bourceanu (căpitan) — 44. Gabriel Enache, 11. Muniru Sulley (20. Vlad Achim, 62), 23. Ovidiu Popescu (77. Adrian Popa, 53), 5. Jugurtha Hamroun — 9. Alexandru Tudorie. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.
Rezerve neutilizate: 1. Florin Niță — 2. Gabriel Simion, 16. Robert Vâlceanu, 24. Dan Popescu.

Arbitru: Pawel Gil; arbitri asistenți: Piotr Sadczuk, Marcin Borkowski; arbitri asistenți adiționali: Bartosz Frankowski, Krzysztof Jakubik; arbitru de rezervă: Konrad Sapela (toți din Polonia)
Delegat UEFA: Martin Sturkenboom (Olanda), observator pentru arbitri, Horst Brummeier (Austria).