AcasăEvenimentSportA VENIT ȘI ÎNFRÂNGEREA – HCM Baia Mare a pierdut fără drept...

A VENIT ȘI ÎNFRÂNGEREA – HCM Baia Mare a pierdut fără drept de apel în fața Coronei Brașov

O zi neagră pentru handbalul feminin băimărean. După ce de-a lungul acestei ediții de campionat HCM Baia Mare a pierdut o singură dată, în deplasare la CSM București, rivala la titlul, iată că a venit și a doua înfrângere.

De data asta băimărencele au capotat în fața echipei Corona Brașov, aflată în mare formă în această perioadă, atât în Liga Națională cât și în Cupa EHF, unde s-a calificat în semifinalele competiției. Eșecul de la Brașov înseamnă practic ieșirea echipei băimărene din cursa pentru câștigarea titlului național, distanța dintre ea și CSM București ajungând în acest moment la șase puncte.

Asta va face ca meciul din ultima etapă dintre cele două echipe să fie doar unul de palmares, bucureștencele venind în Baia Mare cu titlul deja asigurat, pentru că CSM nu mai are unde să se încurce până la final. Era cât pe aici să o pățească tot în această seară, la Roman, dar până la urmă a reușit să înscrie golul victoriei în ultimul minut de joc.

Meciul de miercuri seara s-a încheiat cu scorul de 32-26, după ce la pauză a fost 18-14. Acest scor reprezintă cea mai drastică înfrângere suferită de HCM în ultimele trei ediții ale Ligii Naționale. Corona a arătat încă de la început că este în mare formă, dominând conducând detașat ostilitățile din teren, dar și pe tabela de marcaj. Jucând larg cu extremele, având doi interi disponibili la efort și un pivot dispus să se bată la sacrificiu cu apărarea, Corona a punctat cu precizie la fiecare atac. În minutul 15 tabela arăta neverosimila diferență de șase goluri, 11-5.

La început am fost tentați să credem că este vorba de obișnuitul început de meci mai slab al formației noastre, dar de data asta lucrurile n-au stat deloc așa. Ne-am convins spre finalul primei reprize că jocul echipei noastre nu merge, în vreme ce gazdele au pregătit extraordinar de bine această confruntare. E adevărat că le-a ieșit absolut tot ce au încercat, dar norocul ține de regulă cu cei care îndrăznesc mai mult și își doresc victoria cu orice preț.

Punctul nevralgic al echipei noastre a fost jocul din faza de apărare, acolo unde extremele și interii Coronei au făcut regula. Toți cei trei portari au fost încercați, dar niciunul n-a putut stopa iureșul gazdelor pentru că apărarea nu i-a ajutat decât arareori.

În loc să-și revină după pauză, așa cum au făcut de atâtea ori în acest sezon, jucătoarele băimărene au transformat repriza a doua într-un adevărat calvar. De multă vreme nu ne-am dorit ca meciul să se termine mai repede, să scăpăm de umilință, pentru că prin minutul 45 s-a ajuns la zece goluri diferență, 29-19! Nici comentatorilor de la televiziune nu le venea să creadă ceea ce văd. Până la urmă diferența finală a fost numai de șase goluri, dar asta pe fondul relaxării gazdelor din ultimele trei minute de joc.

Sigur că nu-i capăt de țară acest eșec. Până la urmă înfrângerile fac parte din sport, indiferent de disciplina practicată, pentru că nimeni nu poate fi veșnic invincibil. Dacă am fi pierdut titlul național în ultimul meci de acasă, așa cum s-a întâmplat în ediția trecută, poate că tristețea era și mai mare. Așa vom avea timp să ne obișnuim cu gândul ratării sezonului intern, singurul obiectiv la care se mai poate spera fiind Cupa României.

Se va pierde aproape sigur titlul național, dar HCM va putea accede în Liga Campionilor, în urma turneului de calificare. Parcursul bun din actuala ediție îi dă dreptul să spere că va primi acceptul Federației Europene, așa cum s-a întâmplat în vara trecută. Până la urmă asta ne dorim cu toții, chiar dacă am fi vrut să vină al doilea titlul de campionă în Baia Mare.

Indiferent de ce se va întâmpla de aici înainte, avem toate motivele să fim mulțumiți și satisfăcuți de rezultatele și realizările din acest sezon. Și să recunoaștem deschis că mai mult era aproape imposibil de obținut, în condițiile în care echipa a rămas fără două piese de bază, Melinda Geiger și Adriana Nechita. Când vom avea o bancă de rezervă pe care să stea jucătoare de valoarea celor din teren, atunci sigur vom realiza mult mai mult.

E de așteptat ca mulți dintre cei care nu pot înțelege că o competiție sportivă înseamnă victorii, dar și înfrângeri, să își verse veninul împotriva fetelor, antrenorilor, conducerii, sponsorilor. E o ocazie minunată de a dărâma tot ce s-a construit în ultima vreme. Apoi ne vom așeza pe ruine și vom plânge fiecare pe umerii celuilalt, depănând amintiri din perioada de glorie a handbalului băimărean. Pe care am trăit-o și încă o trăim, dar din dorința de a face rău, suntem incapabili să ne dăm seama de asta. Spor la săpat și dărâmat!

Declarații făcute la Digi Sport

La final, chiar și antrenorul brașovencelor, Bogdan Burcea, s-a arătat surprins de rezultat: ”Cine spune că a fost ușor, se înșeală, fiindcă Baia Mare e Baia Mare. Sincer, îmi pare rău, la traseul pe care l-au avut, că s-au împiedicat aici”.

„De fapt azi nouă nu ne-a mers nimic, felicităm echipa gazdă. Au jucat fantastic, mult mai dezinvolt, nouă nu ne-a ieșit absolut nimic”, a declarat Paula Ungureanu, la finalul meciului.

„Nu a fost un meci ușor, am jucat cu o echipă foarte bună, de Champions League. Ne bucurăm că de această dată am reușit să mulțumim acești oameni care vin și sunt alături de noi meci de meci”, a spus și Cristina Zamfir, interul Coronei Brașov.

„A fost un meci mai deosebit, am încercat să trec peste emoții. A fost superb, ne-am bucurat de fiecare reușită”, a declarat și Oana Bondar, de la câștigătoare.

Corona Brasov – HCM Baia Mare: 32-26 (18-14)

• Au arbitrat Cristina Năstase (București) și Simona Stancu (Buzău). Observator FRH: Valter Dăncescu (București)
  • Aruncări de la 7m: 1-3 (transformate: 0-2; au ratat: Cartaș / Abbingh)
  • Minute de eliminare: 6-4
  • Corona (antrenori: Bogdan Burcea și Dumitru Berbece): Marca Olariu (6 intervenții), Dedu (9 intervenții), Hossu (a aparat un 7m) – Zamfir 10, Hotea 6, Chiper 6, Pricopi 4, Ratiu 2, Neagu Burghel 2, Cartaș 2, Țăcălie, Bondar, Cretu, Dincă, Marcu
  • HCM Baia Mare (antrenori: Aurelian Roșca și Ioan Băban): Ungureanu (2 intervenții), Munteanu (4 intervenții), Dumanska (o intervenție) – Do Nascimento 7, Pineau 5, Abbingh 5, Ardean Elisei 4, Tănăsie 2, Perianu 2, Vizitiu 1, Szucs, Jezic, Marin1, Tătar, Preda.