AcasăEvenimentSportA VENIT ȘI ACEST MOMENT – Minaur a pierdut la Odorhei primul...

A VENIT ȘI ACEST MOMENT – Minaur a pierdut la Odorhei primul meci din 2015

HCM Minaur a pierdut în această seară, scor 27-31 la HC Odorhei, pentru prima dată după patru luni, ultima înfrângere fiind pe 22 noiembrie 2014, scor 28-24 la Energia Tg. Jiu. La pauza meciului de la Odorhei, gazdele au condus cu 15 la 13. HCM Minaur a fost susținută la Odorhei de aproximativ 30 de suporteri.

Începutul de meci a fost foarte frumos, cele două echipe marcând în total nouă goluri în primele zece minute. La mijlocul reprizei, gazdele s-au distanțat pentru prima dată la patru goluri (scor 8-4), însă HCM Minaur a reușit să se apropie la un singur gol cinci minute mai târziu, datorită intervențiilor lui Peter Tatai (a parat trei aruncări consecutive ale gazdelor la scorul de 8-5). Totuși, la finalul primei reprize gazdele au avut un avantaj de două goluri, scor 15-13.

Diferența înregistrată la pauză s-a menținut până la jumătatea actului secund, moment în care gazdele au reușit să se distanțeze la cinci goluri (scor 25-20, min. 45). Avantajul de cinci goluri s-a mai înregistrat o dată, în minutul 55, la scorul de 26-21. La final, tabela a indicat 31-27 pentru HC Odorhei

Pentru HCM Minaur urmează un program foarte dificil. Clubul nostru va organiza Final Four-ul Cupei României la sfârșitul acestei săptămâni. În semifinale, HCM Minaur va întâlni campioana HCM Constanța. Miercuri, 8 aprilie, HCM Minaur va întâlni Energia Tg. Jiu în ultimul meci din sezonul regulat.

HC Odorhei – HCM Minaur Baia Mare 31-27 (15-13)

Etapa 25 a Ligii Nationale;
Au arbitrat: Marcel Sas (Oradea) si Marius Pintea (Cluj);
Observator FRH: Octavian Pripas (Valcea);
Aruncari de la 7 m: 6-6 (transformate 6-4, au ratat Eklemovic si Sabou);
Minute de eliminare: 16-12 (Sipos a vazut rosu in minutul 60, la a treia eliminare);

HC Odorhei: Szabo (11 interventii, inclusiv o aruncare de la 7m aparata), Tevzadze (1+1), Orban – Majnov 8 (4 din aruncari de la 7m), Rusia 6, Mihalcea 4 (1), Kuzmanoszki 4 (1), Ramba 3, Sipos 2, Onyejekwe 2, Komporaly 1, Talas 1, Orban, Szasz, Stoilov, Ferenczi; antrenor: Vlad Caba;

HCM Minaur: Tatai (16 interventii), Pop (2) – Stegavik 8, Grasu 6, Eklemovic 3 (3), Bera 3, Pribanic 2, Fotache 1, Milas 1, Malmagro 1, Marta 1, Sabou 1 (1), Muresan, Busecan, Mihai, Popescu; antrenori: Lars Walther si Petru Pop;

Programul etapei 25 (miercuri, 1 aprilie): Poli Timisoara – CSM Bucuresti 23-30, HCM Constanta – CSU Suceava 37-31, Steaua Bucuresti – Dinamo Bucuresti (19.30, DigiSport), Energia Lignitul Pandurii Tg Jiu – Dunarea Calarasi 25-23, HC Odorhei – HCM Minaur Baia Mare 31-27, HC Vaslui – Potaissa Turda 29-31, Stiinta Municipal Dedeman Bacau va sta.