AcasăEvenimentSportA TREIA ÎNFRÂNGERE – România a pierdut ultimul meci din grupă și...

A TREIA ÎNFRÂNGERE – România a pierdut ultimul meci din grupă și va juca în optimi cu Brazilia, campioana mondială

Selecționata României a fost învinsă de reprezentativa Rusiei cu scorul de 30-27 (17-16), vineri, la Frederikshavn, în ultimul său meci din Grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca.

Meciul, unul fără miză pentru cele două echipe, având în vedere că Rusia era sigură de primul loc, iar România de poziția a patra, a adus a treia înfrângere consecutivă a tricolorelor, după 18-26 cu Spania și 22-26 cu Norvegia. Chiar și așa, România a făcut cel mai bun joc al său, umbrit de o cădere pe final.

Rusia a înscris primul gol al partidei, dar apoi echipa noastră a preluat controlul jocului și s-a desprins la 3-1 (min. 4). Rusia a egalat la 4, 5 și 6, după care România s-a dus la trei goluri, 9-6 (15). La 10-7 a venit o perioadă slabă a echipei pregătite de suedezul Tomas Ryde, care a încasat cinci goluri la rând, astfel că scorul a devenit 12-10 pentru Rusia (23). România a revenit, a egalat la 12 și la 13, dar formația lui Trefilov a intrat în avantaj la pauză, cu 17-16.

Rusia a început cu gol repriza a doua, 18-16 (32), dar patru goluri la rând ale României a făcut ca scorul să ne fie favorabil, 20-18 (34). Avantajul României a crescut la trei goluri, 22-19 (37), dar a venit nelipsita cădere a jucătoarelor noastre, care timp de 14 minute nu au reușit să marcheze, scorul ajungând de la 23-21 (40) la 23-27 (54).

Până la final nu a mai fost nimic de făcut, Rusia învingând cu 30-27.

Au evoluat echipele:
România: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu – Gabriella Szucs (1 gol), Adriana Nechita (4 goluri), Crina Pintea, Cristina Neagu (6), Aurelia Brădeanu (2), Gabriela Perianu (1), Luciana Marin (1), Valentina Ardean-Elisei (6), Oana Manea, Ana-Maria Tănăsie (1), Melinda Geiger (2), Eliza Buceschi (1), Laura Chiper (2).

Selecționer: Tomas Ryde.
Rusia: Ana Sedoikina, Tatiana Erohina, Viktoria Kalinina — Polina Kuznețova (3), Daria Dmitrieva (5), Ana Sen, Olga Akopian (2), Ana Viahereva (6), Vladlena Bobrovnikova (2), Ksenia Makeeva, Ekaterina Marenikova, Irina Bliznova (4), Olga Cernoivanenko (1), Polina Vedehina (2), Ekaterina Ilina (4), Tatiana Hmirova (1).

Selecționer: Evgheni Trefilov.

Au arbitrat ungurii Peter Horvath și Balazs Marton.

Luni, în optimile de finală, România va întâlni echipa Braziliei, campioana mondială en titre, care a câștigat Grupa C, după ce a dispus de Franța cu scorul de 21-20 (11-9).