AcasăEvenimentSportA TRECUT ȘI DE AZARENKA - Halep e la o victorie de...

A TRECUT ȘI DE AZARENKA – Halep e la o victorie de primul loc în clasamentul WTA!

A TRECUT ȘI DE AZARENKA Simona Halep, numărul 2 mondial, s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon după ce a învins-o pe bielorusa Victoria Azarenka în două seturi, cu 7-6 (3), 6-2.

Halep, a doua favorită la All England Club, este în sferturi pentru al doilea an consecutiv, cea mai bună performanţă a sa rămânând semifinala din 2014.
Halep (25 ani) s-a impus în faţa fostului lider mondial (27 ani, 683 WTA) într-o oră şi 28 de minute.

STATISTICA PARTIDEI

Primul set a fost unul foarte echilibrat, în care românca nu a evoluat la cel mai bun nivel al său, Azarenka fiind cea care a condus ostilităţile. Bielorusa a condus cu 2-0, dar Halep a revenit şi a egalat, 2-2. Azarenka s-a desprins apoi la 4-2, însă imediat Simona a replicat şi a restabilit egalitatea, 4-4. Cele două jucătoare au ajuns apoi în tie-break, unde Halep a profitat de erorile adversarei şi s-a detaşat la 5-1, câştigând cu 7-3.

Simona Halep a început excelent setul secund, pierzând un singur punct în primele trei game-uri, astfel că, după doar opt minute, scorul era 3-0. Halep a continuat să joace cu dezinvoltură, în timp ce Azarenka a acumulat greşeală după greşeală, astfel că scorul s-a făcut 5-0 pentru reprezentanta României.

Azarenka a avut o zvâcnire de orgoliu şi a luat un game la zero, apoi a salvat o minge de meci pe serviciul Simonei şi a reuşit chiar break-ul, reducând diferenţa la 2-5. Halep şi-a creat alte două mingi de meci pe serviciul bielorusei, dar le-a ratat, fructificând-o însă pe a patra, 6-2.

5963a1e795f9cff63a07a4faFiecare jucătoare a avut câte un as, Simona a comis 3 duble greşeli, iar Azarenka două. Halep a reuşit mai multe puncte cu ambele servicii, la capitolul winners diferenţa a fost mică, 19 Simona, 21 Azarenka, dar la erori neforţate, Azarenka a avut aproape de trei ori mai multe, 32-11.

Halep şi Azarenka, aflată la şapte luni de la naşterea primului său copil, sunt la egalitate în privinţa meciurilor directe, 2-2. Bielorusa a învins de două ori în 2012, la Doha, în optimi, cu 6-3, 6-1, şi la Linz, în optimi, cu 6-1, 6-1. Halep câştigase singurul duel în 2015, în sferturi, la US Open, cu 6-3, 4-6, 6-4.

Halep şi-a asigurat un cec de 275.000 de lire sterline şi 430 de puncte WTA, iar în sferturi la Wimbledon o va înfrunta pe britanica Johanna Konta.

Simona Halep şi Johanna Konta (26 ani, 7 WTA) sunt la egalitate, 2-2, în meciurile directe. Halep s-a impus cel mai recent, cu 6-1, 6-3, în Fed Cup, pe 23 aprilie, la Mamaia.

Românca a pierdut ambele meciuri directe din circuitul WTA cu Konta, care s-a impus în 2015 la Wuhan, în optimi, cu 6-3, 3-6, 7-5, şi anul acesta, la Miami, în sferturi, cu 3-6, 7-6 (7), 6-2.

În 2014, în Fed Cup, la Budapesta, Halep câştiga cu 6-1, 6-4. Cele două au mai disputat anul acesta un meci demonstrativ, la turneul Tie Break Tens, unde Halep s-a impus cu 10-2.

Dacă Halep va ajunge în semifinale la Wimbledon, ea îşi va asigura locul 1 mondial. Dacă pierde în sferturi, Karolina Pliskova (3 WTA) este cea care va urca pe prima poziţie în clasamentul WTA.