AcasăEvenimentSportA REFUZAT SĂ PIARDĂ - După două ore și jumătate de joc,...

A REFUZAT SĂ PIARDĂ – După două ore și jumătate de joc, Simona Halep a ajuns în semifinale!

A REFUZAT SĂ PIARDĂ Simona Halep este în semifinalele Indian Wells! Numărul 1 WTA s-a calificat după o partidă complicată cu Petra Martic, jucătoarea din Croaţia aflată pe locul 51 în ierarhia mondială. Simona a deschis meciul cu un break şi şi-a păstrat avantajul până în finalul primului set, încheiat cu 6-4.

Setul al doilea a început mai bine pentru jucătoarea din Croaţia. Martic a reuşit prima break-ul şi a dus scorul la 3-0. Halep a reuşit să îi spargă serviciul adversarei şi a egalat la 5, însă a pierdut setul la tie-break.

În „decisiv”, jucătoarea din Croaţia a condus din nou cu 3-1, însă de acolo Simona a reuşit să câştige cinci game-uri consecutive şi s-a impus după un meci de două ore şi 24 de minute. 6-4, 6-7, 6-3 a fost scorul final în favoarea Simonei Halep, care este la un singur meci de o nouă finală la Indian Wells.

Partida a fost un adevărat thriller, Simona revenind spectaculos atât în setul doi, cât şi în decisiv. Dacă în manşa secundă nu a găsit puterea să închidă meciul, spre finalul partidei s-a adunat şi a avut o evoluţie extrem de consistentă. Halep şi-a asigurat un cec de 327.965 dolari şi 390 de puncte WTA,

După un set secund în care a refuzat on court coachingul, Halep l-a chemat pe Cahill în debutul decisivului. Dacă luni intervenţia australianului a fost decisivă, de această dată Simona a părut extrem de reticentă la mesajul transmis de australian.

Iată dialogul iniţial dintre cei doi

Halep: Trebuie doar să o joc pe rever.

Cahill: Și ce vei face în setul trei?

Halep: Nimic!

Cahill: Asta e tot?

Ulterior, văzând că Simona nu e în starea mentală potrivită, Cahill şi-a început discursul, încercând să îi transmită elevei sale un mesaj pozitiv. „Trebuie să ajustezi returul pentru că nu câștigi suficiente puncte din exteriorul terenului. Serviciul tău merge bine. Ai un procentaj foarte bun la primul serviciu, variezi bine jocul, câștigi puncte, reverul tău în lung de linie arată bine pe fundul terenului. Dar atunci când ai ocazia și este un punct mare, trebuie să ai incredere în rever și să lovești în ambele părți ale terenului. Trebuie să ai încredere în loviturile tale”, a spus australianul.

Lucrurile nu au evoluat cum spera Simona şi la 2-1 pentru Martic, cu break în faţă, numărul unu mondial l-a chemat din nou pe tehnicianul de la Antipozi.

„Haide, am mai discutat asta! Lovește cu reverul. Forehandul e bun, dar trebuie să ai încredere în rever”, i-a spus Cahill.

La final, sportiva noastră a vorbit despre cât de dificil i-a fost să treacă de Martic, felicitând-o pe adversară pentru efortul depus.

„A fost dificil să joc azi din cauza vântului, dar şi din cauza adversarei. Mixează foarte bine, dă tare, joacă slice, alternează excelent. Nici nu ştiu cum am câştigat”, a spus Halep la finalul partidei.

Victoria a fost obţinută de Simona cu inima, în condiţiile în care condiţiile atmosferice au fost extrem de potrivnice.

„Am fost frustrată din cauza vântului, pentru că nu am putut avea ritm. Dar am luptat până la capăt, am refuzat să pierd. De asta sunt aici, să lupt”, a mai spus Simona.

Fanii din tribune au fost în marea lor majoritate fani Halep, bucurându-se pentru revenirea fantastică a româncei. La final, numărul unu mondial nu i-a uitat pe suporteri, mulţumindu-le pentru aportul lor deosebit.

„Voi faceţi o atmosferă fantastică la fiecare meci. Mă simt excelent aici şi sper să joc cât mai mulţi ani la Indian Wells”, a concluzionat Simona.

În semifinalele competiţiei, vineri, Simona Halep o va întâlni pe Naomi Osaka (44 WTA), care nu i-a dat vreo șansă Karolinei Pliskova, pe care a învins-o cu 6-2, 6-3. Cele două s-au întâlnit până acum de trei ori, de fiecare dată impunându-se sportiva noastră. Ultima oară, la Ausralian Open anul acesta, când Simona a cedat doar cinci game-uri (6-3, 6-2).