AcasăEvenimentSportA PICAT ȘI ULTIMUL TEST – A treia înfrângere pentru Minaur în...

A PICAT ȘI ULTIMUL TEST – A treia înfrângere pentru Minaur în turneul de gală Sparkassen Cup

Minaur Baia Mare a încheiat pe ultimul loc turneul de gală Sparkassen Cup, la care a participat la sfârşitul acestei săptămâni în Germania. După un meci bun cu finalista Ligii Campionilor, Veszprem (scor 29-36), şi o înfrângere la limită cu câştigătoarea Cupei EHF, Fuchse Berlin (28-29), campioana României a pierdut fără drept de apel meciul de clasament pentru locurile 5-6 cu Frisch Auf Goppingen, cu 30-2!

Băimărenii au acuzat, probabil,  oboseala în acest ultim meci după o săptămână încărcată, în care au călătorit până în Germania şi au susţinut cinci partide (cea cu Goppingen a fost a şasea).
În prima repriză, Minaur a ţinut cât de cât aproape de Goppingen (scor 13-11 la pauză), în special datorită intervenţiilor lui Peter Tatai din finalul reprizei. Portarul maghiar a fost introdus în teren la scorul de 10-6 (min. 19) pentru adversari şi a reuşit trei parade, cu ajutorul cărora echipa băimăreană a reuşit să intre cu un scor strâns la cabine.

În partea secundă Minaur a căzut definitiv, iar Goppingen a marcat la foc automat. Diferenţa maximă a fost de 11 goluri (29-18) şi a fost atinsă în minutul 56. Până la final, trupa lui Lars Walther a reuşit să coboare ştacheta la sub 10 goluri.

Sabou şi Cristescu au fost principalii marcatori, cu câte 4 goluri. În partida cu Goppingen au mai înscris Aflitulin – 3, Ghiţă – 3, Vilovski – 3, Sadoveac – 2, Ramba – 1, Bera – 1.

Sparkassen Cup a reprezentat practic ultima repetiţie importantă pentru Minaur înaintea debutului oficial. Campioana României intră în focuri pe 19 august, în Supercupa României, într-o partidă cu Energia Tg. Jiu. Patru zile mai târziu va juca pe teren propriu şi primul meci de campionat cu Dinamo, probabil principala adversară în lupta pentru titlu.