AcasăEvenimentSportA deraiat și Rapidul, așa că doar Vasluiul ține aproape de CFR...

A deraiat și Rapidul, așa că doar Vasluiul ține aproape de CFR Cluj! Directorul clubului mureșean, a fost înjurat, scuipat și lovit de spectatori și un oficial al Rapidului!

Echipa Rapid Bucureşti a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu formaţia FCM Târgu Mureş, într-un meci din etapa a XXX-a a Ligii I, în urma căruia giuleştenii se află la cinci puncte de liderul CFR Cluj.
Gazdele au deschis scorul prin Pancu, în minutul 82, oaspeţii reuşind egalarea prin Ljubojevici, în minutul 90+4.
0-1: Teixeira a centrat din partea dreaptă şi Pancu a înscris cu un şut din prima de la 14 metri.
În minutul 90+2, Deac a primit al doilea cartonaş galben pentru trageri de timp şi a fost eliminat de arbitrul Robert Dumitru.
1-1: Kiriţă l-a lansat în adâncime pe Ljubojevici şi acesta, scăpat din marcajul lui Marcos Antonio, a înscris cu capul de la 10 metri peste portarul Coman.

Rapid Bucureşti: Coman – Rui Duarte, Burcă, Oros, Bozovici – Teixeira, Alexa, Herea (Al. Ioniţă ’77) – Deac, Pancu (M. Antonio ’85), Surdu (Roman ’64). Antrenor: Răzvan Lucescu.
FCM Târgu Mureş: Balauru – D. Matei, Cordoş, Gugu, Kiriţă, Szilagyi – Astafei (Ljubojevici ’86), Fl. Dan, Sepsi, Bumba (Vasilache ’78) – Apostu (Bujor ’70). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.
Cartonaşe galbene: Oros ’42, Pancu ’45+1, Burcă ’62, Deac ’77, ’90+2 / Sepsi ’46, Cordoş ’55, Fl. Dan ’69, Bujor ’71, Astafei ’77.
Cartonaş roşu: Deac ’90+2.
Arbitru: Robert Dumitru (central) – Aurel Oniţa, Sebastian Stoianov (asistenţi) – Cristina Bujor (rezervă).
Observator: Eduard Alexandru.
Supervizor: Ion Neagu.
La partida din Giuleşti au asistat aproximativ 2.500 de spectatori.
Formaţia giuleşteană a fost sancţionată cu disputarea unui meci cu porţile închise. Conform hotărârii Comitetului de Urgenţă al FRF din 8 noiembrie, validată la 17 noiembrie de Comitetul Executiv, femeile şi copiii sub 14 ani pot asista din tribune la meciurile programate cu porţile închise din România.
Toţi spectatorii prezenţi la meci au primit câte un tricou alb inscripţionat cu mesajul „Singuri împotriva tuturor”. Acţionarul majoritar al FC Rapid, George Copos a purtat şi el un astfel de tricou pe tot parcursul întâlnirii.
Din tribună au urmărit meciul şi foştii jucătorii ai FC Rapid, Robert Ilyeş şi Adrian Iencsi, acesta din urmă legitimat în acest moment la FCM Târgu Mureş. De asemenea, în tribună s-au mai aflat senatorul independent Mircea Geoană şi Florin Marin, unul dintre asistenţii lui Victor Piţurcă la naţionalei României.

Fanele prezente la meci au scandat injurii la adresa preşedintelui LPF, Dumitru Dragomir.
Antrenorul rapidist Răzvan Lucescu şi secundul său Cristian Petre au fost trimişi în tribună de arbitrul Robert Dumitru, după ce au protestat la pauză pentru o fază petrecută cu puţin timp înainte de încheierea primei reprize.
În minutul 52, Deac a lobat un balon peste Balauru, unul dintre fundaşii adverşi a respins balonul de pe linia porţii, iar arbitrul a lăsat jocul să continue deşi rapidiştii au susţinut că mingea a trecut de linia porţii cu toată circumferinţa.
În finalul meciului, directorul general al clubului FCM Târgu Mureş, Anton Heleşteanu, a fost trimis în tribună de arbitrul Robert Dumitru. Anton Heleşteanu, a fost lovit cu pumnul în ceafă de preparatorul fizic al FC Rapid, Diego Longo, în momentul în care oficialul ardelenilor a urcat în tribuna oficială. Asta după ce inițial a fost înjurat şi scuipat de câţiva fani ai Rapidului. Cei doi oficiali au mai avut un conflict şi la finalul primei reprize, după cartonaşul galben primit de Daniel Pancu.